D41d8cd98f00b204e9800998ecf8427e

Furkan Açıkgöz

UX Designer @ Garanti Teknoloji

Furkan Açıkgöz

Kimsin ve ne yapıyorsun?

Yazılım geliştirme teknolojilerine meraklı bir Kullanıcı Deneyimi Tasarımcısıyım. Liseyi Bilgisayar Programcılığı üzerine okudum. Qbasic ve Pascal ilk öğrendiğim programlama dilleri oldu. Kocaeli Üniversitesi’nde Bilgisayar Programcılığı üzerine okumaya devam ettim. Okulum ikinci öğretim olduğu için bir süre sonra yazılım alanında iş bakınmaya başladım.

2008 Yılında Kocaeli’de denizcilik sektörü için yazılımlar geliştiren Edmar Yazılım adlı firmada önce staja ardından tam zamanlı çalışmaya başladım. Visual Basic ile uygulamaları tasarlayıp, geliştiriyorduk. İki yıl kadar burada çalıştım. Ardından üniversiteden mezun oldum, Kocaeli Teknopark’ta çeşitli firmalar farklı farklı yazılım teknolojileri konusunda deneyimim oldu.

FriendFeed’de gördüğüm bir iş ilanı 2010 yılı sonlarına doğru beni İstanbul’a getirdi. O zamanlar web siteleri için canlı sunumlar yapan Sunumax’ta çalışmaya başladım. Videoları çekip, montajını yapıp web sitesine entegre ediyordum.

Odağım yazılım geliştirme olduğu için bir süre sonra iş değiştirme kararı aldım. Front-End / Back-End ayrımı bu yıllarda başlamıştı. Enuygun.com’da yazılım geliştirici olarak çalışmaya başladım. O yıllarda (2011) şirkette front-end işleri outsource ediliyordu. Bir süre sonra bu işleri ben yapmaya başladım. Front-End’de geliştirme yapmak daha bi keyifli geliyordu :)

Kullanıcı deneyimi ile tanışmam 2011 yılında aldığım Deneyim Tasarımı Eğitimi sayesinde oldu.

2012 yılında Markafoni’de Front-End developer olarak işe başladım. İş görüşmesinde Markafoni için yaptığım kullanıcı testini anlatmam görüştüğüm arkadaşı bir hayli şaşırtmıştı :) Markafoni’de bir çok üründe geliştirici olarak çalıştıktan sonra 2013 yılında hem Markafoni vizyonu hem de yatırımcısı olan Naspers Group sayesinde bir Kullanıcı Deneyimi Tasarımı Ekibi kuruldu. Bir yıl kadar da Markafoni’nin içeride ve dışarda geliştirilen mobil/web tüm ürünlerinde deneyimden sorumlu ekipte çalıştım.

2014 yılında Tatil.com, otel.com gibi büyük markaları barındıran Metglobal’de UX Designer olarak çalışmaya başladım. Neredeyse 13 yıllık mazisi olan tatil.com ve otel.com’un kullanıcı araştırmalarının yapılması, veri analizi ve bunlara dayanarak arayüzünün yeniden tasarlanması sürecinde tasarım ekibiyle birlikte çalıştım.

2015 yılında ise Türkiye’de Kullanıcı Deneyimi Tasarımı konusunda iş yapmaya başlayan ve bu konuda farkındalık oluşturan Userspots’ta çalışmaya başladım. UX Design, Optimizasyon ve AB Testlerin geliştirilmesi konularında Morhipo, Koçtaş, Ford, Hangikredi, kariyer.net, DeFacto, ebebek, Akbank, Denizbank gibi firmalarla çalıştım.

Kasım 2015’te Garanti Teknoloji’de UX Designer olarak çalışmaya başladım. Garanti Bankası’nın tüm ürünlerine dokunan, ATM’den mobil uygulamalara kadar bir çok ürünün kullanıcı araştırmalarının yapılması ve tasarlanmasında yer alıyorum.

Hangi donanımları kullanıyorsun?

Çalışırken Macbook Pro (Retina, 15-inch, Mid 2015) ve 27” Thunderbolt Display, iPad Air 2, Magic Mouse ve Sayısal Tuş Takımlı klavye kullanıyorum. Her türlü çizimi, notu takibi kolay olduğu için dijital ortamda tutuyorum. Müzik dinlemek için Sennheiser HD 218 kullanıyorum.

Uzun süredir sıkı bir Android takipçisiydim. En son Nexus 5x kullanıyordum. Fakat geçtiğimiz aylarda iPhone 7 Plus ile iOS’u deneyimlemeye başladım. Daha stabil bir hayat sunuyor orası kesin :)

Evde ise 13” Macbook Air her konuda işimi görüyor. Oyun oynamak içinse PS4’ün başına geçiyorum :)

Hangi yazılımları kullanıyorsun?

Her türlü şeyi tasarlamak için Sketch, bazen Adobe XD kullanıyorum. Etkileşimler için harcamak istediğim zamana göre Principle, ProtoPie veya origami kullanıyorum. Kullanıcı testi yapılacak seviyede detaylı prototipler için Justinmind veya InVision kullanıyorum.

İşlerimi takip etmek için Smartsheet’i kanban ile kullanıyorum. Quip’te her türlü notumu tutuyorum. Sunum için Keynote, mail için Outlook, müzik için Spotify.

Çalışırken ne tarz müzikler dinliyorsun?

Spotify’da Haftalık Keşfi dinledikçe benim için daha iyi müzikler bulmaya başladı. Listede çok beğendiğim bir müzik olursa Start Radio diyip oradan devam ediyorum genelde beni mutlu ediyor. O iş Spotify’da :)

Power FM DJ Cast’te ki güzel parçaları genelde arayüz problemlerini çözmeye çalışırken dinlemeyi tercih ediyorum.

Hayalindeki çalışma ortamı nasıl?

Daha yeşil, sade döşenmiş, yüksek tavanı olan ve kolay odaklanabileceğim bir çalışma ortamı hayalim var :)